Kokkuvõtteks lapsevanematele 3 nädala kaugõppe kohta – mis on hästi ja mis vajab muutust.
3.aprill 2020
Kui teil kodus on hästi kaugõppes, siis kindlasti olete nõus sellega:
- Te olete rõõmsad ja üksteist toetavad – see aeg on tulnud perele ja lapsele kasuks ka õppimises.
- Teil pole ülearu pingeid peres ega konflikte omavahel, lastega või laste õpetamisega.
- Teil on tekkinud päevaplaanid, selged rutiinid – õppimise, söömise, magamise ja mängude ajad. Ja need aitavad koos tegutseda ja „kord“ on majas heas mõttes.
- Te saate koos kooliga, õpetajatega hästi suheldud ja kõik sujub, ka õppimise juhised, õpiplaanid ja tagasiside.
- Te tunnete eduelamust, et olete tulnud toime, olete õppinud koostööd tegema ja kõik arenenud huvitavaid asju avastades. Olete olnud väga tublid!
Kui teil ei ole päris hästi, siis on selline olukord ja peaksite mõtlema selle muutmise peale:
- Te kodus on pinged kasvanud ülepea – mõnede emotsioonid on plahvatanud, mõni nutnud ja mõni loobunud pingutamast.
- Te tunnete kas viha või kurbust – olete sulgunud enesekaitsesse või oma nurka.
- Palju, mis puudutab õppimist, on muutunud ebameeldivaks, sest selles pole jõukohasust, ülesannete selgust ega arusaadavat plaani.
- Suhted ja kontakt kooli või õpetajatega on olematu või keeruline. Teie tagasisidet pole arvestatud või te olete loobunud seda pakkumast.
- Tunnete läbikukkumist või süütunnet. Süüdistate kedagi, kes on selle olukorra teie koju toonud – viirust, riiki, kooli.
Mida teha, et asjad vähegi rahuneksid ja muutuksid paremaks ka õppimise jaoks edaspidi:
- Kirjutage paberile või rääkige omavahel – mida teist igaüks vajaks, et saaks olla rahulikult koos, oleks hea olla ja ka veel õppida. Tunnustage üksteist ja jagage positiivseid tundeid!
- Tehke selgeks oma olemises isiklik koht (tuba, nurk, tool) kodus ja pange piirid, mis peavad. Või leppige kokku vähemalt aeg, kus saate oma kohas rahus olla. Et kõik saaksid lõõgastuda ja rahuneda. Arvestage üksteisega!
- Tehke kõigile kodus teisi arvestav päevaplaan – ka õppimise, puhkuse, kodutööde, õues oleku ja mängimise suhtes. Täitke kõik seda igal päeval, et tekiks selgus kaose asemel!
- Küsige, millist abi keegi vajab ja pakkuge seda. Võtke alati pakutut abi vastu, kui see sobib!
- Võtke ise julgus suhelda avameelselt – omavahel, ka kooli ja õpetajatega. Öelge, mis teile ei sobi, millega ei tule toime ja mis tekitab pinget.
Olge oma pere ajakasutuse, ruumilahenduste, päeva ja õppimise peremees! Otsustage, mis teie peres toimub ja millega saate hakkama! Keegi teine ei hakka teie pingeid hiljem maandama, kui lasete välise „juhtimise“ ülepea kasvada!